Sitedeki köpek tartışmasında kaymakamlığın kestiği 28 bin 864 liralık ceza iptal edildi!

Esenyurt’ta, 22 Şubat Perşembe günü bir sitenin temizlik şefi Asuman İ. ve site bahçıvanı Sadık F. iddiaya göre, çocuklara saldıran sahipsiz 2 sokak köpeğini alarak Başakşehir’de boş bir araziye bıraktı. Site sakinlerinden birinin şikayet etmesi üzerine Esenyurt Kaymakamlığı, Asuman İ. ve Sadık F.’ye ‘Köpeklerin psikolojilerini bozdukları’ ve ‘Yaşam alanlarından uzaklaştırdıkları’ gerekçesiyle toplamda 28 bin 864 lira idari para cezası kesti. Ancak ceza sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Sitenin avukatı da duruma itiraz etti. Yeniden yapılan değerlendirmelerin ardından, İstanbul Valisi Davut Gül sosyal medya hesabından olayın bilgilendirme aşamasındaki eksik beyanlar nedeniyle yerinde görülmediğini ve cezanın iptal edildiğini açıkladı.

Davut Gül paylaşımında, “Esenyurt İlçesi’ndeki bir sitede bulunan sahipsiz sokak hayvanlarının site dışına çıkarılması sonrası ilgili şahıslara yönelik cezai işlem uygulamasıyla ilgili olarak, tesis edilen uygulama olayın bilgilendirme aşamasındaki eksik beyanlar nedeniyle yerinde görülmemiş ve cezai işlem iptal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“KÖPEK BAŞINA 7 BİN LİRA OLMAK ÜZERE TOPLAM 28 BİN LİRA CEZA KESİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK”

Site yönetiminin avukatı Berat Can Tanık, “Görmüş olduğunuz alan sitemize ait çocuk parkı, burada bir tane site sakini besleme yapıyordu. Biz kendisini defalarca uyardık, burada çocukların oynadığını, besleme yapmaması gerektiğini, site dışarısında besleme yapması gerektiğini. Ancak kendisi burasının da köpeklerin yaşam alanı olduğunu belirtip bizim uyarılarımızı dinlemedi, biz ardından CİMER’e şikayette bulunduk, belediyeye şikayette bulunduk. Ancak küpeli hayvanların alınmayacağı söylendi bizlere. Ancak sonunda ısırılan site sakinleri olması, çocuklara saldırması hayvanların neticesinde 2 görevlimiz bu köpekleri hiçbir zarar vermeden site dışına çıkardılar. Belli bir süre geçtikten sonra da 1 ay civarı bir tebligat aldık ve köpekleri dışarı çıkartan bahçıvan ve temizlik personeli arkadaşımıza köpek başı 7 bin liradan olmak üzere 28 bin lira ceza kesildiğini öğrendik. Buna ilişkin itirazda bulunduk, haklı olarak ceza iptal edildi” dedi.

“AYAĞIMI ISIRDI”

Daha önce sitede köpeklerin saldırısına uğradığını söyleyen Deniz Emer ise, “Evden işe geldim. Motorla geliyordum, köpekler karşıma çıktı. Bir anda kaptı, ayağımı kaptı ısırdı. Ondan sonra tedavi gördüm. Hastaneye gittim, iğne oldum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir