Barselona’da konut krizi: Turistlere ev kiralanması yasaklanacak

İspanya’nın Barselona kenti Belediye Başkanı Jaume Collboni, kentte 2028’e kadar turistlere daire kiralamanın yasaklanacağını duyurdu. Collboni, kararı ‘artan konut maliyetlerini düşürerek konut krizini’ çözmek için alacaklarını vurguladı.

DHA’nın aktardığına göre, Barselona Belediye Başkanı Jaume Collboni, 21 Haziran Cuma günü yaptığı açıklamada, konut krizini çözmek, artan konut maliyetlerini düşürmek ve kentte yaşama hakkını sağlamak amacıyla 2028 yılına kadar turistlere ev kiralamanın yasaklanacağını duyurdu. Collboni, karar doğrultusunda Barselona’da kiralanmak üzere onaylanmış 10 bin 101 konutun ruhsatlarının kademeli olarak iptal edileceğini ve 2029 yılı itibariyle kentte turistik apartman dairesi olmayacağını belirtti.

‘KONUT KRİZİYLE ETKİN BİR ŞEKİLDE MÜCADELE ETMEK İSTİYORUZ’

Collboni sosyal medyadan yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Barselona’da yaşama hakkını garanti altına almak ve yıllardır yaşadığımız konut kriziyle etkin bir şekilde mücadele etmek istiyoruz. Bu nedenle belediye binasından harekete geçiyoruz: Barselona’da turistik apartman yok. Orada yaşamak için ev başına mevcut 10,101’i geri alacağız. Şehirde uygun fiyatlı konutların teşvik edilmesini etkili kılmak için yüzde 30 standardını geliştiriyoruz. Yönetim, toplum ve emlak sektörü barınma hakkını korumak için güçlerini birleştirmelidir. Barselona’da konuta öncelik veriyoruz.”

İSKAN BAKANI’NDAN DESTEK

İspanya İskân ve Kentsel Gündem Bakanı Isabel Rodríguez García, Barselona Belediye Başkanı Jaume Collboni’yi bu karardan ötürü tebrik ederek “İşte tüm mesele bu; düzgün ve uygun fiyatlı konutlara erişimi garanti altına almak için her türlü çabayı göstermek. Tebrikler Jaume Collboni, bu görevde benim tam desteğime sahipsiniz. Barselona beş yıl içinde şehirdeki turistik konutları ortadan kaldıracak” açıklamasını yaptı.

Collboni ise bakana yanıt vererek “Barselona’nın konut politikalarına destek mesajınız için teşekkür ederiz. Biz Kent Konseyi olarak tüm sakinlerimizin makul ve uygun fiyatlı konutlara erişimini garanti etmeye kararlıyız. Barselona ve İspanyol Hükümeti de şehirdeki toplu konut inşaatlarını artırmak için güçlerini birleştirmeye devam ediyor” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir